joga a športy     späť

Môj beh a joga


Každý bežec bez váhania potvrdí známu vec: bez poriadnej rozcvičky a pravidelného strečingu sa behať nedá. Alebo aj dá, ale za akú cenu? Skrátené svaly a stuhnuté šľachy dolných končatín bránia v optimálnom pohybe, ochabnuté svalové partie hornej časti tela spôsobujú nesprávne držanie tela a nedovolia nám dosiahnuť pokroky v behu do kopca či z kopca, o nepríjemných pocitoch spojených so stuhnutou šijou či svalov a šliach v okolí členkov nehovoriac.

Zdá sa vám "klasická" rozcvička nezáživná? Ľahká pomoc, vyskúšajte niektoré z jogových pozícií pred behom a po ňom, zaraďte jednu hodinu jogy v oddychový deň (ak nie hodinu, trebárs aj smiešnych 15 minút). Na prvýkrát možno nie, ale postupne uvoľníme zablokované partie a ponaťahujeme sa tak, že sa nám možno bude zdať, že nohy bežia samé :).

Vôbec nevadí, že sme ako bežci v niektorých pozíciách nemotorní, v iných si to s prehľadom vynahradíme. Nikto predsa učený z neba nespadol a ja sa veľmi rada stotožním s tvrdením mojej najobľúbenejšej inštruktorky jogy (a tiež rekreačnej bežkyne, takže vie, o čom to je) Zuzky Plevovej: Nikdy nie cez bolesť a nikam sa neponáhľať, ak sa to nepodarí dnes, podarí sa to nabudúce, lebo nie je dôležité, kam až tú nohu dnes dáme, ale ako ju tam dáme. Telo si treba hýčkať a ono sa nám určite odmení. Či už zabehneme kilometer o pár vytúžených sekúnd rýchlejšie alebo sa zbavíme bolestí chrbta, ktoré nás prenasledujú po dlhšom behu.

Takže telovýchove a športu trikrát zdar a teším sa na stretnutie napríklad na Zuzkinej hodine. Ak budeme dobrí, určite nám spraví aj špeciálnu - bežeckú :).


jana.bubbles