články     späť

ODPOVEDE NA NIEKOĽKO OTÁZOK TÝKAJÚCICH SA POWERJOGY

Čo je to vlastne tá power jóga? Aký je základný rozdiel medzi klasickou jógou a power jógou?

Powerjoga je zapletenie nôh a vykrútenie rúk na americký, český, či slovenský spôsob ... myslím, že to je základný a asi aj jediný rozdiel... inak povedané, klasická joga je životný štýl, filozofia a presvedčenie, ktorá je ovplyvnená najmä človekom, priestorom, dobou, tradíciou, odkiaľ tento štýl prichádza. Powerjoga je komerčný štýl jogových cvičení. Vo všeobecnosti ide rovnako ako pri joge o duševno-telesnú, resp. telesno-duševnú cestu k poznaniu seba samého/seba samej. No ja osobne veľký rozdiel medzi cvičením powerjogy a jogy nevidím, skôr ide o rozdielny spôsob života. Okrem toho, ako som sama medzi spolujogínmi a „zverencami“ odpozorovala, podľa mňa každý človek má svoj vlastný štýl (power)jogy, ktorý až prekvapivo odzrkadľuje jeho charakter, psychické a fyzické ropoloženie a silu. A rovnako charakter človeka silno ovplyvňuje štýl prevedenia (power)jogy.

Klasická jóga je stará niekoľko tisícročí... ale kedy a prečo uzrela svetlo sveta power jóga?

Na otázku „prečo“ odpoveď neviem ... asi preto, lebo svet, v akom žijeme, nám nedáva veľa možností na praktizovanie klasickej jogy... síce sú štúdiá, ktoré o sebe tvrdia, že školia klasickú jogu, prípadne sa o to snažia, myslím si, že moderný človek nemá priestor ani čas na to, aby si ráno vyplachoval nos vodou, vyvrátil to, čo má v žalúdku (aj to je joga ;)), kloktal slanú vodu, celý deň meditoval, oddychoval, prípadne žul bylinky a korienky a prežil na jednej miske ryže a zároveň zvládal ťažké asány a cítil sa šťastný, že jeho cesta vedie k poznaniu seba samého... Na otázku „kedy“, vraj v roku 1979.

Pre koho je power jóga predovšetkým určená?

Joga je určená pre každého, kto ju chce cvičiť, prípadne skúsiť. Powerjoga je určená rovnako pre každého, kto ju chce cvičiť, prípadne skúsiť.

Môže ju cvičiť aj človek, ktorý v živote nechodil na jógu?

Určite áno, nakoľko sa aj ten najlepší jogín musí zahriať a rozcvičiť a skladba celej hodiny pozostáva zo sústavy prípravných a zahrievacích cvičení, ktoré sú základom náročnejších, miestami krkolomných asán – pozícií. Postupom času a pravidelným cvičením zvládne powerjogu každý, kto má vôľu ... ešte vždy platí, že človek musí byť presvedčený, že to chce robiť alebo aspoň skúsiť. Joga a samozrejme aj powerjoga, ako každé cvičenie, či vo fitku alebo s vysávačom v domácnosti, sú o to účinnejšie a zvládnuteľnejšie a radostnejšie, o čo viac ich praktizujeme svojim srdcom a vypneme hlavu ... a ani sa nenazdáme a okrem krásneho tela máme aj čistú hlavu.

A čo muži?

Na mojej hodine sú muži viac než vítaní ... podľa môjho názoru, muži sú lepší jogíni ako ženy a okrem toho rada sa aj ja ako cvičiteľka pozriem na pekne vyformované mužské telo.

Budeme mať vďaka power jóge dokonalé bicepsy a tehličky na bruchu?

Pri pravidelnom cvičení, vychádzajúc zo skladby mojej hodiny určite áno, ako klik, tak aj tréning brušného svalu sú neoddeliteľnou súčasťou každej mojej hodiny.

Dá sa pri power jóge aj schudnúť?

(Power)joga nepozná obezitu ani vychudnuté telo. Správne cvičenie jogy smeruje k prirodzenej podstate človeka, ako duševnej tak aj telesnej. Keď si pozriete DaVinciho zobrazenie človeka alebo knihy anatómie, nájdeme človeka, ktorý má kosť obalenú svalom, sval je pevný vyrysovaný a správne natiahnutý. Áno, pri (power)joge sa dá schudnúť, cele telo sa posilní a natiahne, zapájajú sa hlboké svaly, tukové bunky sa odbúravajú. Ale toto nie je podstata (power)jogy. Ide skôr o zdravotné účinky, ktoré toto cvičenie má. Priaznivo pôsobí na detoxikáciu tela a prečistenie hlavu. Vyformovanie postavy je veľmi príjemný sprievodný jav...

Prejavia sa výsledky cvičenia okamžite alebo je potrebná trpezlivosť?

Trpezlivosti je treba veeeeeeeeľa ... otázne je na čo ... všetko závisí zase raz od človeka a od jeho presvedčenia a dôvodov, prečo sa rozhodol prísť na hodinu. Ak ide o cieľ vedieť (power)jogu, tak na to treba trpezlivosti nekonečne, lebo je to taký neporaziteľný nepriateľ ... stopercentne ju zvládajú asi len tí, ktorí ňou žijú (celé dni levitujú a žujú korienky... ) inak povedané náš každodenný život plný nezdravej stravy, rýchleho života, elektromagnetických žiarení ... a ďalších vecí, ktoré nám život uľahčujú a veľa krát spríjemňujú, napredovanie v (power)joge brzdia.
Ak smeruje otázka k vyformovaniu postavy a k zdravotným účinkom (power)jogy... aj tu treba trpezlivosť. Viditeľné pokroky možno pri určitej dávke odhodlania a disciplíny možno badať cca po 4 až 6 mesiacoch. Všetko závisí aj od toho, v akom zdravotnom a telesnom stave začne človek cvičiť.
Čo sa týka nejakej duševnej pohody, do tej sa môže človek dostať hneď pri cvičení, ale aj po niekoľkých mesiacoch, veľa závisí od toho, či je človek ochotný sa na chvíľu sám sebe oddať, prehĺbiť dýchanie a chvíľu nič neriešiť... rovnako veľa závisí od priestoru, celodenného rozpoloženia a interakcie cvičiteľa a „zverenca“
Čo sa týka svalovky, na tu čakať netreba, tá sa prejaví okamžite.

Môže sa pred cvičením jesť? (Treba dodržiavať pred cvičením či po ňom ešte nejaké špeciálne pravidlá?)?

Áno, môže jesť aj pred aj po, a áno treba dodržiavať aj pravidlá ... základné pravidlo je prirodzenosť ... (power)joga je fyzicky náročná, počas dobre štruktúrovanej hodiny telo spaľuje, detoxikuje, potí sa ... človek zostane prirodzene hladný a potrebuje aj dostatočný príjem živín na to, aby jogové asány zvládal. Ašvak v joge platí ďalšie pravidlo: všetko s mierou, ying yang, harmónia, nielen tela a duše, ale aj v živote, nič nie je čierne ani biele, bla, bla, .... všetko to, čo sa dočítame v pekne ilustrovaných lifestylových magazínoch platí ... pre mňa asi najpodstatnejšie pravidlo, ktoré ma naučila joga je: niekedy menej je viac.
A pre náš pragmatický svet jedno pragmatické pravidlo: nemalo by sa jesť cca 1 – 2 hodiny pred hodinou, po hodine sa odporúča príjem bielkovín alebo sacharidov, podľa toho, čo je cieľom vašej cvičebnej hodiny ... to sú klasické pravidlá fitnesu.

Ako často by sme sa mali venovať power jóge, keď sa chceme udržať v kondičke?

Hovorí sa, že lepšie odcvičiť minimálne jednu hodinu (power)jogy týždenne ako žiadnu ... ja cvičím 3-4 hodiny (power)jogy týždenne, v kombinácii s inými športovými aktivitami ... pri pravidelnom sedavom zamestnaní mi to asi aj úplne stačí ... mala som dni, kedy som cvičila každý deň, ale to som nepracovala a venovala sa iba sebe, svojmu psovi, škole ... a žula korienky ... moje odporúčanie: tak 2 hodiny týždenne ... pričom neodporúčam cvičiť (power)jogu, ak sa na to človek necíti – to nie je to isté ako ak sa mu nechce - ale ak sa naozaj človek na to necíti, nemá cvičenie význam, najväčšiu úlohu ešte vždy zohráva srdiečko a hlava cvičenca.

Kto by nemal na cvičenie power jógy ani len pomyslieť?

Osobne si myslím, že (power)joga je pre každého, to však neplatí pre každú pozíciu ... ďalším dôležitým pravidlom jogy je, že človek by nikdy nemal ísť cez bolesť ... námaha je priaznivá a prináša pozitívne účinky, bolesť nie. Existujú pozície, ktoré sú pre ľudí s určitými zdravotnými problémami, či zraneniami nepriaznivé, avšak to chce individuálny prístup ... je v záujme cvičenca, aby povedal cvičiteľovi, že ho niečo trápi, alebo aby vynechal pozície, v ktorých sa cíti neprirodzene. Rada odporučím v takejto situácii náhradný variant, a ak viem, tak aj pozíciu, ktorá pôsobí na daný zdravotný problém ako liek ...