kompliment     späť

Detoxikácia, je potrebná či nie?


Cítite sa po zimných mesiacoch malátni a bez energie? Je to počasím alebo ťažkou zimnou stravou? Najmä na jar sa často hovorí o očiste tela, detoxikácii, ktorá vám stratenú energiu vráti. Mnohokrát je však tento termín nesprávne vyložený. Od čoho sa vlastne detoxikujeme, a či je detoxikácia tým správnym riešením sme sa opýtali Kataríny Skybovej, odborníčky na výživu z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®


"Toxínmi sa nesprávne, ale bežne, označujú aj látky, ktoré vznikajú pri látkovej premene, metabolizme tela. Tieto látky, splodiny metabolizmu, sa z tela vylučujú pomocou orgánov ako sú pľúca, pečeň, obličky, koža a tráviaci trakt. Ak sa z tela nevylúčia, vzniká zdravotný problém. Zdravé telo si však s nimi bežne dokáže dobre poradiť. K detoxikácii v pravom slova zmysle teda neprichádza pri obmedzení stravy, ale je permanentne zabezpečovaná našimi vlastnými orgánmi."


Aký je váš názor na produkty, ktoré sa odporúčajú pri detoxikácii užívať? Pomáhajú rýchlejšie detoxikovať telo?


"Detoxikácia je naozaj "silno mätúci výraz" a pripisuje sa jej význam, ktorý nemá. Toxíny naháňajú strach o zvyšujú obavy o naše zdravie. Z komerčných dôvodov je preto oveľa výhodnejšie používať hrozivý termín "detoxikácia" namiesto mierneho, ale reálneho, splodiny metabolizmu. Predajcovia s obľubou za "detoxikačné" vyhlasujú rôzne produkty a prípravky podporujúce vylučovanie, črevnú peristaltiku a vyprázdňovanie. Ako detoxikačné sa označujú aj rôzne krátkodobé alebo jednostranné diéty a hladovky. Ak nie ste otrávený, v tele sa žiadne toxíny nenachádzajú, a preto ich z tela odstrániť ani nepotrebujete. V prípade otravy pomôže len intenzívna liečba alebo príslušné antidotum a nie diéta, alebo takzvané " detoxikačné" prostriedky.


Jarná detoxikáxia teda podľa vás nie je potrebná?


"Dalo by sa povedať, že nadmerný prijem stravy a jej nesprávne zloženie pôsobí na telo " toxicky", keďže jeho dôsledkom môže byť obezita, diabetes, ateroskleróza a podobne. Našim klientom v Inštitúte kompliment však žiadne detoxikačné postupy ani očistné kúry neodporúčame. Snažíme sa viesť ich k dodržiavaniu vyváženej racionálnej stravy. Ak sa stravujete racionálne, detoxikačné pôsty nepotrebujete. A ak o stravu dlhodobo nedbáte, krátkodobý pôst zdravotné problémy trvalo nevyrieši."


Mnoho ľudí sa po detoxikácii cíti lepšie. Napriek tomu ju neodporúčate?


"Málokedy si totižto uvedomujeme, že nekontrolovaný príjem stravy je príčinou rôznych problémov. Počas držania diéty sa obyčajne človek cíti lepšie. Preto sa môžu stratiť problémy ako pálenie záhy, nafukovanie alebo bolesti hlavy, ktoré môžu súvisieť s nadmerným konzumovaním ťažkých mastných jedál, alkoholu alebo sladkostí. Niektorí ľudia môžu trpieť intoleranciou na oriešky, ovocie, múku a pri ich vylúčení z jedálnička prichádza k zlepšeniu. Dôvodom dobrého pocitu je i vyprázdnenie čriev, úprava črevnej peristaltiky, uvoľnenie zadržovaných tekutín či redukcia pár kilogramov. Očistné diéty sú krátkodobé, rovnako ako zlepšenie stavu, príčiny zdravotných problémov neodstraňujú. Tie by sme mali riešiť trvalou zmenou jedálnička."


Pokiaľ sa dlhodobo stravujeme nevhodne, tak pár očistných dní náš zdravotný stav výrazne nezlepší. Cieľom by mal byť prechod na racionálne stravovanie.


Detoxikácia je často chápaná ako rýchla a krátkodobá diéta. Je vhodnou metódou redukcie kíl?


"Pri obmedzení stravy, alebo jej vylúčení- hladovke, samozrejme schudnete. Po prechode na váš zabehnutý jedálniček sa ale väčšinou dostaví výrazný jo-jo efekt. Pokiaľ máte rezervy vo vašom klasickom jedálničku a dlhodobo sa stravujete nezdravo, nehľadajte v detoxikácii alibi, že niekoľkými dňami pôstu napravíte dlhodobé škody a urobíte niečo pre svoje zdravie . Dajte radšej na osvedčené rady výživových poradcov, ktorí vás naučia, ako sa správne a chutne stravovať počas celého roka."